Ponad 25 lat doświadczenia w kontroli klimatu w pomieszczeniach. 

Osuszacz powietrza – kupić czy wynająć ?

Osuszacz-powietrza-kupic-czy-wynajac

Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest często spotykanym problemem. Wiąże się to z szeregiem problemów dla użytkownika budynku. Można mówić nie tylko o gorszym samopoczuciu, ale też o dogodnych warunkach do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i niszczeniu materiałów budowlanych. Przyczyn zawilgocenia może być wiele, bardzo często powoduje je niewłaściwa wentylacja. Istotne będzie zmniejszenie poziomu wilgoci i osuszenie mokrych ścian. Pora zastanowić się nad pytaniem czy osuszacz powietrza – kupić czy wynająć? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, których warto być świadomym, aby podjąć właściwą decyzję.

Problem z wysokim poziomem wilgoci w pomieszczeniach, osuszacz powietrza – kupić czy wynająć?

Zanim zaczniesz się zastawiać nad tym, czy lepiej będzie osuszacz powietrza  wynająć czy kupić, warto rozważyć sens posiadania takiego urządzenia. Po osuszacze powietrza sięga się w celu zmniejszenia poziomu wilgoci, gdy nieefektywna okazuje się naturalna wentylacja lub gdy pojawia się inny problem z przenikaniem wilgoci do budynku. Wietrzenie pomieszczeń nie pomoże przy zawilgoceniu w przypadku deszczowych dni, gdy wilgotność powietrza jest wysoka. Duże opady deszczu i pochmurne dni to prosta droga do tego, aby do wietrzonych pomieszczeń również przedostała się dodatkowa wilgoć, co tylko spotęguje problem. Wilgoć w domu jest częstym zjawiskiem w przypadku starego budownictwa, słabej wentylacji i kiepskiej izolacji.

Ze zwiększonym poziom wilgotności trzeba liczyć się również w przypadku budynków znajdujących się niedaleko zbiorników wodnych, usytuowanych na terenach podmokłych lub zacienionych. Wiele osób marzy o domu przy lesie, ale niestety łatwiej w nim o wilgoć. Warto zacząć od sprawdzenia rzeczywistego poziomu wilgoci w pomieszczeniach o różnych porach dnia za pomocą specjalnego miernika lub stacji pogodowej. Jeżeli wilgotność powietrza przekroczy 60%, pora zastanowić się nad osuszaczem powietrza. Przy niewielkim zawilgoceniu wystarczy zwykle kilka dni na to, aby pozbyć się problemu. Niestety w większości przypadkach koniecznie jest regularne używanie osuszacza.

Osuszacz powietrza – kupić czy wynająć, co jest powodem wilgoci w domu?

Przed podjęciem decyzji na temat osuszacza powietrza, należy określić przyczynę nadmiernej wilgoci w domu. Wbrew pozorom powodów może być wiele, czasem nawarstwiają się wręcz wymuszają potrzebę osuszenia budynku.

Wilgoć technologiczna

wilgoci technologicznej można mówić w przypadku nowo wybudowanego budynku lub remontowanego. Wynika to z faktu, że do budowy używa się bardzo dużo wody która musi w naturalny sposób wyparować ze ścian i posadzek. Często z pośpiechu, chcemy aby ten proces nastąpił jak najszybciej, ponieważ blokuje to kolejne etapy budowy.

Wadliwa wentylacja

Wilgoć powstaje też na skutek niesprawnej wentylacji, oraz niewietrzenia pomieszczeń. Para wodna to nic innego jak woda, tyle że w gazowym stanie skupienia. Pojawia się podczas gotowania, prania i suszenia w domu, mycia podłóg, kąpania się czy nawet mycia naczyń. Jeśli para wodna nie zostanie odprowadzona poza budynek, zacznie osadzać się w pomieszczeniach.

Wadliwa izolacja przeciwwilgociowa

Bardzo częstym problemem jest także zawilgocona piwnica lub parter domu na skutek niewłaściwej hydroizolacji budynku. To prowadzi do podciągania kapilarnego i zawilgocenia również ścian znajdujących się na wyższych kondygnacjach. Wilgoć w domu nierzadko wynika także z braku izolacji cieplnej, co jest prostą drogą do pojawiania się pleśni i grzybów na ścianach.

Coraz częściej spotykamy się także ze źle wykonaną izolacją tarasów lub dachu. Na ścianach przyległych można wówczas zauważyć mokre plamami które z czasem pokryją się ciemnymi wykwitami grzybów.

Problem z zawilgoceniem pojawia się także na skutek wysokiego poziomu wód gruntowych, nieprawidłowo wykonanego drenażu lub jego braku. Jeżeli instalacja wodno-kanalizacyjna jest nieszczelna można być pewnym, że pojawi się wilgoć w domu.

W każdym z tych przypadków zalecamy przede wszystkim usunąć źródło wilgoci a następnie można wynająć osuszacz do osuszania ścian. W wielu jednak przypadkach naprawienie wadliwej wentylacji czy też izolacji przeciwwilgociowej jest trudne lub niemożliwe. Wtedy zalecamy kupić domowy osuszacz powietrza który na bieżąco będzie pozbywał się wody z powietrza. Dzięki temu wilgotność powietrza będzie utrzymana na odpowiednim poziomie.

Osuszacz powietrza – kupić czy wynająć, jaki wybrać rodzaj urządzenia?

Do wyboru są różne rodzaje osuszaczy powietrza, należy dobrać urządzenie do rodzaju powstałego problemu i skali szkód, jakie zdążył wyrządzić nadmiar wilgoci. Dużą wydajnością cechują się osuszacze kondensacyjne, które warto wybrać w przypadku bardzo wysokiego poziomu zawilgocenia. Jeśli wilgotność powietrza wynosi co najmniej 80%, a temperatura powietrza średnio 20 stopni Celsjusza, urządzenie to będzie działać bardzo efektywnie. Zdecydowanie lepiej w niższych temperaturach powietrza sprawdza się osuszacz adsorpcyjny, który wyróżnia się stałą wydajnością bez względu na temperaturę otoczenia. Osuszacz adsorpcyjny jest to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od temperatury otoczenia.

Do wyboru mamy osuszacze domowe, budowlane lub przemysłowe. Wiedząc już, jaki wybrać model urządzenia, można zastanowić się nad tym czy kupić osuszacz powietrza czy wynająć.

Osuszacz powietrza – kwestie finansowe

Przy problemach z wysokim poziom wilgoci, wiele osób staje przed dylematem dotyczącym tego, czy lepiej osuszacz powietrza – kupić czy wynająć. Zakup nowego urządzenia wiąże się z niemałymi kosztami, co stanowi główną przeszkodę i skłania do wypożyczenia go. W przypadku wynajmu płaci się tylko niewielki ułamek jego całkowitej wartości. Jeśli ktoś nie będzie używać go każdego dnia przez długi czas, to warto zdecydować się na wypożyczenie urządzenia na określony czas. Cena wynajęcia osuszacza powietrza wynosi średnio 15-50 złotych za dobę. Dla przykładu zakup domowego osuszacza powietrza wiąże się z wydatkiem rzędu 1500 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty eksploatacyjne, a pobór prądu przy ciągłej pracy urządzenia może wynosić nawet do 1000 W. W tym wypadku należy zainwestować w osuszacz energooszczędny .

Osuszacz powietrza – kiedy lepszym wyborem będzie zakup urządzenia?

Na zakup osuszacza powietrza decydują się przede wszystkim duże firmy, które używają urządzenia długoterminowo. Dysponowanie własnym sprzętem będzie zdecydowanie wygodniejszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem przy częstym stosowaniu. Ponadto nowe urządzenie jest objęte gwarancją, spełnia wszystkie odgórnie narzucone normy. Niestety każdego dnia zakupiony osuszacz powietrza traci na wartości, pojawia się też problem ze sprzedażą niepotrzebnego już urządzenia w przyszłości. Osuszacz wymaga regularnych przeglądów technicznych, trzeba też zadbać o jego właściwe przechowywanie, wygospodarować na to dodatkową przestrzeń.

Osuszacz powietrza – kiedy bardziej opłacalne będzie wypożyczenie urządzenia?

Jeśli osuszacz powietrza potrzebny jest tylko tymczasowo, np. do osuszenia wilgoci technologicznej, lub do osuszania po zalaniu, ekonomiczne będzie wypożyczenie go na określony czas. Wynajem to świetne rozwiązanie podczas budowy domu, aby odparować wodę ze ścian i posadzek po wykonanych pracach budowlanych. Przyspieszenie schnięcia materiałów jest skutecznym sposobem na uniknięcie wielu problemów w przyszłości z zawilgoceniem budynku i przyśpieszenie prac.

Warto wynająć oczyszczacz powietrza w przypadku remontu, tynkowania i malowania ścian. Do zalet wynajmu zaliczyć można duży wybór, serwis i gwarancję w przypadku uszkodzenia lub awarii sprzętu. Serwisowaniem i przeglądami technicznymi zajmuje się wypożyczalnia. W momencie, gdy urządzenie przestanie być potrzebne, wystarczy je oddać. Można też przetestować różne modele i w każdej chwili skorzystać z innego.

Wybierz najbliższy magazyn by się z nami skontaktować

Gdańsk 509 971 900

KRAKÓW   509 971 902

szczecin  662 029 192

Wrocław   662 029 193

Lub wypełnij krótką ankietę aby otrzymać darmową wycenę osuszania