Ponad 25 lat doświadczenia w kontroli klimatu w pomieszczeniach. 

Jak działa osuszacz powietrza?

Osuszanie-budynkow-po-zalaniu-Drypol

W celu poradzenia sobie z problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu bądź domu, wiele osób decyduje się na wynajem osuszaczy powietrza. Ale jak działa osuszacz powietrza i dlaczego jest on tak ważny? Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach nie tylko wpływa negatywnie na komfort życia, ale również może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i uszkodzeń w budynku. Może to być przyczyną rozwoju pleśni, co jest szkodliwe dla zdrowia, a także może prowadzić do uszkodzenia mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Jak działa osuszacz powietrza – poznaj rodzaje osuszaczy

Osuszacz powietrza do domu ma za zadanie zredukować poziom wilgotności w pomieszczeniach do około 50-60% Rh. Na jakiej zasadzie działa osuszacz powietrza? To przede wszystkim ta wartość jest najbardziej korzystna dla naszego komfortu.

Większość tego typu urządzeń wyposażona jest w specjalne czujniki, dzięki czemu reagują one, gdy poziom wilgoci przekroczy wspomnianą granicę. Następnie dochodzi do uruchomienia mechanizmu osuszacza, który w rezultacie redukuje wilgoć. Jego budowa i sposób działania uzależniona jest przede wszystkim od typu urządzenia. Obecnie na rynku wyróżniamy przede wszystkim:

Jak działa osuszacz kondensacyjny?

Osuszacz powietrza kondensacyjny działa tak, że gdy powietrze zostanie zassane, następnie dochodzi do jego skroplenia i przeniesienia do specjalnego pojemnika z wodą. Przed wypuszczeniem powietrza na zewnątrz, zostaje ono w niewielkim stopniu ogrzane (o około 2 stopnie Celsjusza). Istotnym elementem w budowie tego typu urządzenia jest kompresor.

Jak działa osuszacz adsorpcyjny?

Osuszacz powietrza adsorpcyjny działa przez osuszanie powietrza z zawartej w nim wilgoci z wykorzystaniem adsorpcji wody. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu środków suszących takich jak żel krzemionkowy lub też tlenek glinu.

Jak działa osuszacz powietrza adsorpcyjny w praktyce?

W przeciwieństwie do osuszaczy kondensacyjnych, jak działa osuszacz adsorpcyjny polega na tym, że wilgoć pobierana jest za pomocą rotora. Powietrze zostaje ogrzane o ok. 10 stopni Celsjusza, a następnie wypuszczone na zewnątrz urządzenia. Sprawdza się ono przede wszystkim w chłodnych pomieszczeniach, gdzie jest problem z podniesieniem temperatury.

Kategorie osuszaczy powietrza adsorpcyjnych

Następnie osuszacze powietrza adsorpcyjne możemy podzielić na kategorie:

  • Osuszacze budowlane – są one odporne na trudne warunki atmosferyczne i mechaniczne, stąd też świetnie sprawdzają się przede wszystkim przy usuwaniu wilgoci technologicznej w trakcie budowy lub remontu. Ze względu na swoją wytrzymałość, zazwyczaj są to osuszacze kondensacyjne.
  • Osuszacze domowe – są najczęściej używane powszechnie w domach. Sprawdzają się też znakomicie przy suszeniu prania. Dzięki kompaktowym rozmiarom i estetycznemu wyglądowi, łatwo wpasowują się w wystrój wnętrz i są stosunkowo proste w obsłudze.
  • Osuszacze profesjonalne – są wyposażone w pompkę z odprowadzeniem wody, dzięki czemu nie trzeba opróżniać zbiornika z wodą. To urządzenia o wysokiej wydajności, które mogą pracować przez dłuższy czas bez konieczności nadzoru.
  • Pompy podposadzkowe – są to specjalistyczne pompy ssąco-tłoczące, dlatego sprawdzają się niezawodnie przy osuszaniu strefy izolacji posadzki. Często używa się ich w dużych projektach budowlanych i remontowych, gdzie tradycyjne metody osuszania są niewystarczające.

Wybierz najbliższy magazyn by się z nami skontaktować

Gdańsk 509 971 900

KRAKÓW   509 971 902

szczecin  662 029 192

Wrocław   662 029 193

Lub wypełnij krótką ankietę aby otrzymać darmową wycenę osuszania