Ponad 25 lat doświadczenia w kontroli klimatu w pomieszczeniach. 

Wilgoć w pokoju

wilgoc w pokoju

Wilgoć w pokoju, zła jakość powietrza oraz grzyb na ścianach to problem coraz częściej spotykany w domach.

Wilgoć w pokoju jest wynikiem zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Wewnątrz każdego domu jest produkowane od 10 do 50 litrów wilgoci  na co dzień. W sezonie grzewczym trwającym 200 dni, gdy okna i drzwi mamy zamknięte – zazwyczaj te wartości sięgają od 2000 do 10000 litrów (Od 400 do 2000 galonów). Suszenie prania, źle wentylowane pomieszczenia, oddychanie, kąpiele i gotowanie to wspólne źródła wilgoci. Produkty z drewna które znajdują się wewnątrz mogą uwolnić ponad 270 litrów wody. Nadmiar wilgoci doprowadza do problemów z jakością otaczającego powietrza.

Od 10-50 litrów wody jest dostarczamy do domu każdego dnia !

Problem wilgoci w pokoju

Istnieją dwa typy wilgoci : wilgoć pochodząca z przecieku oraz kondensacja. Ten rozdział koncentruje się na problemach z kondensacją wody na szybach.

Gdy ciepłe, wilgotne powietrze wejdzie w kontakt z powierzchnią zbyt zimną, powstała wilgoć w powietrzu będzie się skraplać na zimnej powierzchni w postaci wody. Wodę i mróz można zauważyć, gdyż zbiera się na oknach. Kondensacja zbierana przez długi czas na poddaszu i wewnątrz ścian zewnętrznych, może być z czasem przyczyną pleśni, zgnilizny drewna i rozkładu strukturalnego. W czasie, gdy powietrze wewnątrz jest zbyt wilgotne może dojść do uszkodzenia konstrukcji domu, wykończenia, wyposażenia i rzeczy osobistych, a nawet ma to wpływ na zdrowie osób mieszkających w domu. Kontrolowanie wilgotności w domu jest najlepszym sposobem, aby zapobiec problemom pleśni. Wycieki z dachów przez ściany, również wilgoć z hydrauliki są problemami w domach, jednak są łatwiejsze do wykrycia i rozwiązania niż ukryte problemy związane z kondensacją.

Sprawdź poziom wilgoci w swoim domu – generalna inspekcja Twojego domu.

Poniższa lista kontrolna może być stosowana do identyfikacji, diagnozy i rozwiązań problemów z wilgocią i pleśnią w domu. Dla każdego pomieszczenia są specjalne opisy występujących możliwych problemów z wilgocią i praktycznych rozwiązań tego typu problemów. Podczas inspekcji domu, należy pamiętać, że wilgoć nie musi pochodzić z tego samego pokoju w którym ją wykryto. W przypadku wielu lokali w budynku źródło może tkwić w obrębie innej jednostki mieszkalnej. Źródło wilgoci może znajdować się też w innym miejscu wewnątrz lub na zewnątrz domu.

Wilgoć w pokoju – typowe objawy

– kondensacja na oknach

– gnicie parapetów

– uszkodzenie płyty gipsowej i występujące pęcherzyki lub łuszczenie farby

– zapach stęchlizny

– pleśń na ścianach

– drapowania zasłon, dywanów lub mebli

– pleśń w szafach

MOŻLIWE PRZYCZYNY

– źle ustawione i nie kontrolowane nawilżacze

– nadmierna wilgoć

– występowanie czynników wpływających na powstawanie wilgoci jak gotowanie, kąpiele, schnąca bielizna

– zbyt wielu ludzi / zwierząt domowych w pomieszczeniu

– nieosłonięte akwarium

– duża liczba roślin

– drewno przechowywane wewnątrz

– słaba cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami lub w pomieszczeniu

– zimne powierzchnie ze względu na niewystarczającą izolację

– duże nieszczelności ram okiennych itp.

– przepełniona zawartość szafy

– zbyt chłodne pomieszczenia, programowanie termostatów zbyt agresywne

– niewystarczająca wentylacja,

– nie używanie sprzętu osuszającego,

– klimatyzatory źle zainstalowane

– kondensacji na rurach z zimną wodą podczas lata

Praktyczne rozwiązania na pozbycie się wilgoci z domu

– kontrola wilgoci;

– używanie osuszacza powietrza;

– odnalezienie źródła wilgoci w piwnicy lub innej przestrzeni;

– przykrywanie akwarium;

– redukcja liczby roślin doniczkowych lub okrywanie gleby;

– cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami, czynne wentylatory  na niskich obrotach;

– dopuszczenie do cyrkulacji powietrza w obrębie pokoi szczególnie w chłodniejszych powierzchniach;

– właściwie izolacje zimnych powierzchni

– wycieranie powierzchni zroszonych, które mogą się tworzyć na oknach podczas chłodniejszej pogody;

– ograniczenie przechowywania przedmiotów, szczególnie tych w sąsiedztwie ścian zewnętrznych,

– odsłonięte zasłony i rolety do przepływu powietrza otworami w oknach do tego przeznaczonymi

– pozostawienie 2,5 cm szczeliny u dołu drzwi szafy, pozostawienie drzwi szafy
otwartych podczas zimnej pogody.

– utrzymanie ciepła we wszystkich pomieszczeniach;

Problemy wilgoci i pleśni w mieszkaniu, profilaktyka.

Jednym z głównych skutków problemów z wilgocią w domu jest pleśń. Pleśń jest częścią grupy mikroorganizmów zwanej grzybami, które również zawierają grzyby i drożdże. Jest ona znana większości ludziom i kojarzy się z żywnością głownie na pieczywie lub owocach. Pleśń jest naturalna w łańcuchu żywnościowym. Jednakże, jeśli rośnie wewnątrz mieszkań, jej forma jest problemem.

Pleśń może powodować nie tylko nieestetyczne plamy i uszkodzenia malowanych powierzchni, drewna, płyt gipsowo-kartonowych, płyt sufitowych i tkanin. Uszkodzenia przedmiotów osobistych, przede wszystkim alergie i choroby.

Sama forma pleśni nie powoduje uszkodzeń konstrukcji domu lub budowlanych, jednak jest to znak, że zaczynają się potencjale problemy z wilgocią. Wilgoć w pokoju może powodować gnicie drewna i korozje stalowych konstrukcji.

Przykładowe objawy:

– przebarwienia na powierzchniach takich jak ściany, sufity i meble;

– czarne ślady gromadzące się w dolnej części ram okiennych i na parapetach;

– plamy na dywanach;

– pleśń na zasłonach i tylnych częściach mebli

– plamy na rzeczach osobistych

– na obszarach takich jak pudełka do przechowywania i odzieży;

– nieprzyjemnego zapachu;

– gnicie drewna.

Zapobieganie powstawania grzyba na ścianach

Pleśń wymaga wilgoci i żywności jako środowiska dla rozwoju. Niektóre gatunki i formy mogą rosnąć jeśli wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach jest wystarczająco wysoka, podczas gdy inne wymagają wody. Aby uniknąć większości problemów z pleśnią, należy zachować materiały suche kontrolując otaczającą wilgoć, zapewniając wentylację i utrzymanie wewnątrz powierzchni na tyle wysokich temperatur aby zapobiec kondensacji. Jeśli forma pleśni jest obecna, należy oczyścić dotknięte obszary tak szybko, jak to możliwe, oraz określić i ustalić źródło wilgoci, które pozwala na wzrost formy.

Metody odgrzybiania

Małe obszary z widoczną pleśnią można oczyścić stosując bezzapachowy detergent na powierzchnię dotkniętą formą. Jeśli jest więcej takich obszarów lub są one większe powinny zostać ocenione przez fachowców. Zwykle wiąże się to z zalecanym oczyszczaniem i osuszaniem specjalistycznym sprzętem.

JAK CZYŚCIĆ NIEWIELKIE OBSZARY PLEŚNI:

Używając rękawiczek gumowych oraz maski należy zmyć ciemne plamy czystą, zwilżoną szmatką. Następnie całkowicie i szybko wysuszyć za pomocą wentylatorów i grzejników.

Moduły płyt sufitowych i dywany są zazwyczaj bardzo trudno całkowicie oczyścić i powinno się je wyrzucić. Płyty gipsowo-kartonowe, które pozostają po oczyszczeniu zabarwione detergentami i wodą należy koniecznie usunąć. Jeśli zapach pleśni na czyszczonej powierzchni utrzymuje się należy użyć właściwej procedury czyszczenia polegającej na profesjonalnym usunięciu pleśni. Chemikalia takie jak wybielacze i środki grzybobójcze nie są zalecane. Ważne jest, aby usunąć wszystkie pozostałości formy pleśni, ponieważ mogą one powodować alergie lub choroby.

Wilgoć w pokoju – zadbaj o wentylację

Mechaniczne opcje wentylacyjne

Po zmniejszeniu źródła wilgoci, wentylacja mechaniczna może być wykorzystana do dalszego kontrolowania warunków wilgotności i poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie mechaniczne systemy wentylacyjne mogły „równoważyć” wartość powietrza zasysanego do domu tak, aby równą ilość powietrza oddać na zewnątrz.

Rodzaje wentylacji:

Pasywna (inaczej naturalna) wentylacja.

Wiele starszych domów polega na pasywnej wentylacji. Chociaż okno może wygodnie być otwarte w lecie, to w okresie zimowym jest zazwyczaj tylko możliwość otwarcia jednej części na krótki czas. Może to zapewnić tymczasową wentylację, ale nie zawsze jest ona skuteczna i ekonomiczna. Wentylacji pasywnej nie można kontrolować i jest trudno ją zapewnić w razie potrzeby. Bierna wentylacja może również powodować dyskomfort i problemy . Powodem są przeciągi i zwiększa rachunki klimatyzacji w przestrzeni. W niektórych obszarach otwarcie okna w celu wietrzenia może być problemem bezpieczeństwa.

Minimalna wentylacja mechaniczna składa się w wielu domach z wentylatorów w łazienkach i okapu w kuchni. Wentylacja działa dobrze w pokoju, w którym jest zainstalowana. W innych obszarach domu nie może uzyskać oczekiwanej skuteczności z uwagi na słaby zasięg. Układy wentylacyjne mogą tylko w części przyczynić się do cyrkulacji powietrza w lokalu mieszkalnym. Mogą one jednak spowodować niewystarczające odpowietrzanie i eliminowanie produktów ubocznych z niektórych urządzeń opalanych paliwem, takich jak piece, grzejniki wody i kominki. Niebezpieczne gazy glebowe mogą przedostać się do domu, jednak Narodowy Kodeks Budownictwa w Kanadzie chroni dom przed dekompresją oraz ma zapobiegać rozprzestrzenianiu substancji gazowych pochodzących z gleby.

Wilgoć w pokoju – zrównoważone systemy wentylacyjne

Prawidłowo zainstalowane i eksploatowane systemy wentylacyjne nie niosą takich samych obaw jak układy odprowadzające. Instalacja zrównoważonego system wentylacyjnego wydaje się tak proste jak zainstalowanie wentylatora wyciągowego, po to, aby uruchomić w połączeniu z wlotowy przewód powietrza, który jest połączony z piecem kanałem powietrznym. Wentylatory wyciągając powietrze z kuchni, łazienki, podczas gdy piec łączy powietrze w domu poprzez przewód doprowadzający powietrze i dostarcza je do wszystkich pokoi za pośrednictwem systemu kanałów wentylacyjnych. Problemem z tego rozwiązania jest to, że wentylator pieca musi być podłączony do uruchomienia gdy wentylatory wyciągowe pracują. Do tego wprowadzenie zimnego powietrza do układu kanałów pieca generuje także dodatkowe koszty ogrzewania i wentylacji pieca, zużycie energii elektrycznej może być znaczące w ciągu roku. Dobrze, że tak skomplikowany system konfiguracji  może prawidłowo działać w zrównoważonym modelu.

Masz więcej pytań ? Zadzwoń do nas 058 663 67 68. Nasi technicy chętnie udzielą Ci niezbędnych wskazówek

Ilość wilgoci w powietrzu jest często nazywana „wilgotnością względną” lub krótko „RH”. Poziom RH jest bardzo istotny ponieważ jest to sposób, na ocenienie warunków i ryzyka kondensacji wilgoci w domu.

JAK ZMIERZYĆ WILGOTNOŚĆ. GŁÓWNE TEZY O WILGOTNOŚCI WZGLĘDNEJ RH :

– Higrometr służy do pomiaru wilgotności w pomieszczeniu. Pomiar RH (%) określa jak dużo wilgoci jest w powietrzu w stosunku do tego, ile mogło by się wilgoci w powietrzu zatrzymać. Suche powietrze ma niższe odczyty RH natomiast wilgotne powietrze ma wyższe.

– Higrometr jest dostępny w naszej wypożyczalni i jest to sprzęt stosunkowo niedrogi.

–  W bardzo zimne dni, poziom 30 % RH lub nawet mniejszy jest wymagany, aby zapobiec kondensacji wody na oknach.

–  W sezonie zimowym/grzewczym wilgotność względna powietrza nie powinna przekraczać 45 %

– Zbyt niskie RH jest dobre do kontrolowania wilgoci, ale może być problemem dla domowników powodując suchość oczu i nosa.

Wybierz najbliższy magazyn by się z nami skontaktować

Gdańsk 509 971 900

KRAKÓW   509 971 902

szczecin  662 029 192

Wrocław   662 029 193

Lub wypełnij krótką ankietę aby otrzymać darmową wycenę osuszania